Új nyelvet fedeztek fel
Ziyaret Tepe, az Asszír Birodalom egyik ókori helyszínének ásatásán találtak a nyelv bizonyítékaira. Az eddigi kutatások szerint azok a deportáltak beszélték, akiket Zagros hegyről telepítettek át a mai Irán és Irak határára. Feltevések szerint a nyelv volt beszélői nem önszántukból költöztek el. Leginkább munkaerejükre volt szükség, hogy újabb bástyavárost építsenek és a földművelés alapjait is letegyék.
A nyelvezet létezésére utaló bizonyíték egy agyagtábla, mely valószínűleg a Tushanban – az Asszír Birodalom fő központja – égett meg, a palotát leromboló tűzvészkor még időszámításunk előtt, a nyolcadik században.
“Összesen körülbelül hatvan nevet őrzött meg a tábla” – ártula el MacGinnis, a kutatás egyik vezetője – “Egy-kettő asszír, néhány pedig egyéb, már ismert nyelvekhez kötődik a korszakból, de a többségük egy olyan nyelven íródott, amit eddig még senki sem fedezett fel.”
“Ha beigazolódik a teóriánk és kiderül, hogy ez a nyelv valóban a mai Irány nyugati területéről való, akkor van rá potenciál, hogy teljes képet kapjuk a világ első, több etnikumot is magába foglaló birodalmáról. Tudunk létező szövegekről, melyek arról szólnak, hogy az asszírok igenis igáztak le más népeket ezekről a területekről. Tudtuk, hogy van egy másik nyelv, tudtuk, hogy talán van egy másik hely, és talán több bizonyíték, mely arra vár, hogy felfedezzék.”