Működő robotkart tervezett egy 15 éves
2012-ben az indiai Shiva Nathan egy este családja beszélgetésére lett figyelmes, amiben arról számoltak be egymásnak, hogy távoli rokonuk elvesztette mindkét kézfejét. A fiatalembert annyira megrázták a hallottak, hogy elhatározta, segíteni fog bajba jutott rokonán és alkot számára egy mesterséges kezet, amellyel újra teljes életet élhet.
Mivel Shiva nem egy világszínvonalú tudományos labor kellős közepébe született, így technika korlátozottan állt rendelkezésére, bár ez is valószínűleg jóval több, mint ami egy átlagos tinédzsernél úgy általában lenni szokott: a NeuroSky headsetje, amelyet számítógépes játékokhoz fejlesztettek ki és lényege, hogy a játékot gondolatainkkal is irányítani tudjuk.
Az akkor alig tizenhárom éves fiatalember ezt az eszközt kezdte továbbfejleszteni, jobban mondva meghackelni és elérte célját: ha az ember teljesen kiüríti elméjét és csak a fejére helyezett headsetre, valamint az előtte lévő robotkarra koncentrál, képes mozgatni, integetni vele.
A nem mindennapi teljesítményre az Egyesült Államokban is felfigyeltek, a fiú ma már a világ legelismertebb műszaki egyetemének előkészítő osztályában tanul. Kutatásaihoz már ösztöndíjat is elnyert és mentorai szerint közel jár hozzá, hogy egy teljes körűen funkcionáló, megfizethető árú robotkar-implantátumot alkosson.
Forrás: iflscience.com
Kép forrása: iflscience.com