MENÜ
  • Kockás zászló: Raikkönen behúzta a szezonnyitót

Kaotikus időmérő után izgalmas, de száraz pályás futammal indult útjára a 2013-as Forma-1-es szezon.

Nehéz szavakkal kifejezni a Forma-1 rajongóinak tél folyamán átélt érzéseit. Talán olyasvalamihez hasonlíthatnám, mint amikor szerelmes az ember és hiányzik a másik. Mert ez is szerelem. A hétvégén ez a nagy szerelem beteljesülni látszott, megkezdődött a 2013-as F1-es szezon, benépesült a melbourne-i boxutca. Eső ide vagy oda, rajtunk és a pilótákon ugyan nem fog ki, futamnak kell lennie, motorhangnak kell zúgnia, a gumiknak kell kopnia, nincs mese. És jött. A spanyolországi téli tesztek csak néhány hete értek véget, még haza sem értek a csapatok, máris csomagolhattak Ausztráliába. Ha kengurukkal fotózkodik a pilóta, biztos, hogy napokon belül az ausztrál futamot láthatjuk. Apropó, fotózkodás. Elkészült a 2013-as “osztálykép”:

Az első két szabadedzésen úgy tűnt, mintha nem is lett volna négy hónap szünet a tavalyi finálé után, Vettel az élen, a többi nem számít. Szombaton viszont feje tetejére állt az Albert Park, az időjárás ugyanis közbeszólt, az eső eláztatta a harmadik szabadedzést, az időmérőről nem is beszélve. A Q1-et még csak-csak túlélte mindenki, bár nem kevés munkát adtak a pályamunkásoknak, lesz mit kitenni otthon a vitrinbe az ott gyűjtött autómorzsából. Rosberg volt a leggyorsabb, Maldonado a szerinte vezethetetlen Williamsszel kiesett, míg újonc csapattársa csont nélkül tovább ment a következő etapba.

Esett és még mindig esett. Az FIA úgy döntött, néhányszor elhalasztja 10-20 perccel a Q2-t, míg az eső és a szél mérséklődik. Addig-addig halogatta, míg rájuk esteledett, így kénytelenek voltak az időmérő 2. és 3. etapját vasárnap délelőtt 11-re halasztani. Melbourne-i 11, nálunk éjjel 1, de a lelkes szurkolónak vagy épp újságírónak ez mit sem számít, a várva várt első hétvégén akár alvás nélkül is bírjuk. Mert ugye reggel hétkor meg futam. Q2. Tényleg alvás nélkül, bár az eső mérséklődött, a pálya még nedves volt, inter és esőgumik az autókon, a rádióüzenetekben pedig közelgő esőt jósoltak. Lélegzetvisszafojtott 15 perc után még mindig Rosberg volt az élen, aki pedig kipergett, az kipergett. Q3. Rohamosan javultak a körülmények, az inter helyett felkerültek a slickek, egymásnak adták a pole pozíciót, mint a kilincset, majd végül a két Red Bullos pilóta volt a legszerencsésebb és a leggyorsabb. Első sorból Vettel és Webber, majd Hamilton és Massa, a harmadikból Alonso és Rosberg indulhatott a néhány órával később kezdődő futamon. Gyors alvás, hogy hajnalban keljünk.

Nico Hülkenberg autója felmondta a szolgálatot, így ő a szezonnyitón nem állt rajthoz, ami azt jelentette, hogy 21 versenyző vágott neki a melbourne-i nagydíjnak.

Fantasztikus rajtot láthattunk, a két Ferrari ügyesen bebújt Vettel mögé Massa-Alonso sorrendben. Az időmérőn jól teljesítő Mercedes az első néhány körben bizony szenvedett az abroncsok felmelegítésével, így Raikönennek sem kellett két kör, hogy megelőzze Hamiltont és feljöjjön a negyedik helyre. Mark Webber az első sorból a hetedik helyre csúszott vissza a rajtnál.

Az ötödik körben már az időmérőn és rajtnál lekoptatott gumikat kezdték el lecserélni, Button nyitotta a sort. Nem történt az élen helycsere a pit stopok során, szép sorjában jöttek közepes keverékű abroncsokért a pilóták. Az idei Pirellik nehezebbek, mint a tavalyiak, így az FIA is szabályváltozásra kényszerült, az autók megengedett össztömege 2 kg-mal több lett.

Kisebb előzéseket leszámítva nagyon esemény nélkül haladtunk egészen a 17. körig, ahol a másfél év kihagyás után visszatérő Adrian Sutil vezette a futamot, mögötte a vonat: Vettel-Massa-Alonso-Raikkönen. Ezt nem nagyon gondoltuk volna, hogy az első öt öt másodpercen belül lesz. Sutil egyébként egyiken azon néhány pilótáknak, akik közepes keveréken rajtoltak, így rá még vár majd az első kiállás, hogy visszaálljon az élen a rend. A Ferrari viszont taktikázik. A vonat beragadt, nem tudták volna úgy megelőzni Sutilt, hogy ki ne nyíráják a gumikat, így a Ferrari kihozta Alonsót egy újabb szettre. Vettel alól is fogyott a papucs, az élről Sutil és Vettel jött ki egyszerre. Ejj, ebből még mi lesz… Sutil Vettel elé jött vissza, ám a háromszoros világbajnok egy ügyes DRS-es mozdulattal megelőzte, ahogy néhány másodperccel utána Mark Webber Perezt, Massa pedig az élről újabb cserét követelt.

Esőt ígértek, bár nem sokat. Pastor Maldonado megjárta a kavicságyat, ahová be is ragadt, kitette a fűre a féktávon, ahonnan már nem volt visszaút. Nagyon szidta tegnap Maldonado az idei Williamst, vezethetetlennek és három évnyi visszalépésnek titulálta azt az autót, amiről előtte azt mondta, élete legjobb Williamse. A kavicságyban megtalálta a választ.

Nico Rosberg is megállt. Lehúzódott, hogy ne zavarja a többieket és mint a pénteki szabadedzéseken, most is elektronikai probléma volt a ludas. Az egyik Mercedes feladta, Ross Brawn jogosan görbíti lefelé a szája szélét. Közben már lóg az eső lába. Miután Alonso sikeresen megelőzte Hamiltont, a brit befutott egy újabb szett közepes keverékért. Úgy tűnik, új csapata jobb a kerékcserékben, mint tavaly a McLaren. Ez az első futam igazán a puding próbája az autók számára, a Toro Rosso sem brillírozott, Daniel Ricciardo volt a következő, aki kénytelen feladni a versenyt a 41. körben.

Az élen folyik a harc Raikkönen, Alonso és Sutil között. Utóbbi a 47. körben, 11-gyel a vége előtt tette fel a szuperlágyat, ami a második kiállása volt így, míg a többiek háromszor látogattak már a boxba a környékén. Alonso a második helyen Raikkönen mögött ügyeskedik, mert biztosan nem a második helyen szeretné befejezni a futamot. A harmadik helyen Vettel, mögötte Massa áll, viszont Vettel abroncsai kezdenek szépen elfogyni. Jujujj… Sutilnak sem volt kifizetődő a végére hagyni a szuperlágy gumit, hat körrel a vége előtt cafatokban vannak első és hátsó abroncsai. Alonso sincs jól eleresztve gumiügyileg, így kicsi esélye van, hogy megelőzze az élen álló Raikkönent. Nem is nagyon próbálkozott már.

A 2013-as Forma-1-es szezon első futamának győztese a 2007-es világbajnok, Kimi Raikkönen Lotusszal, a kockás zászló másodikként Fernando Alonsót, harmadikként Sebastian Vettelt intette le. Mögöttük Massa, Hamilton, Webber, Sutil, di Resta, Button, Grosjean, Perez, Vergne, Gutierrez, Bottas, Bianchi, Pic, Chilton és van der Garde. Akik pedig nem értek célba, Ricciardo, Rosberg, Maldonado és Hülkenberg.