Így fest majd Európa a globális felmelegedés végén
A National Geographic forgatókönyve szerint körülbelül ötezer év múlva következne be a régen nem látott esemény: a Föld megszabadulna két fehér sarki sapkájától az Arktiszon és az Antarktiszon. Régen nem látott, hiszen a Föld klímájával foglalkozó meteorológusok és geológusok kutatási eredményei szerint utoljára ilyen körülbelül 34 millió éve volt, amikor – hogy példáért ne menjünk messzire- a Dunántúli-középhegység helyén fekvő kiterjedt mocsarakban halmozódott a szervesanyag. Ezt az anyagot körülbelül 50-150 éve felküldtük a légkörbe széndioxid és egyéb gázok formájában, hogy újra kialakíthassuk az eocén klímát – azaz a jégsapkák nélküli Földet. Divatosabb nevén ezt hívjuk ma globális felmelegedésnek.
Tekintsünk először Magyarországra. Ott minden rendben, nem igaz? Kivéve, hogy kiszárad a Balaton. Annak pedig bizonyára csak a legelvetemültebb földtörisek örülnek, hogy újra egybenyílnak az egykori Paratethys medencéi, a Fekete-tenger, Kaszpi-tenger és az Aral-tó. Egykor ehhez a tengerhez tartoztak a Kárpát-medence legmélyebb területei is, szerencsére mi ezúttal kimaradunk az újraegyesülésből. A Szolnok környéki kék foltokra nincs semmi épeszű magyarázat.
Úgy tűnik ötezer év múlva gyakorlatilag megszűnik az Al-Duna, az új torkolat valahol Bukaresttől délre lesz. Nyugaton Hollandiából nagyjából egy tartomány marad meg, a dánok utolsó menedéke a Yding Skovhøj “hegy” lesz a maga 172 méterével. Az eltűnő tengerparti városokat felsorolni sem érdemes, avagy RIP Amszerdam, Koppenhága, Lisszabon, Stockholm és a többiek.
Forrás: Pangea
Kép forrása: National Geographic