Hogyan strandoljunk okosan?
Fontos, hogy ne a fürdőzés előtt essünk el a biciklivel, vagy horzsoljuk le a térdünket. Már egy apró seb is elég ahhoz, hogy összeszedjünk valami nyavalyát. Ugyanis, ha a szervezet védelmi pajzsa sérül azon könnyen bejuthatnak a vírusok, baktériumok, gombás fertőzések.
“Alapszabály, hogy semmilyen sérüléssel nem szabad strandra, fürdőbe menni, kisebbekkel sem. Például, ha valaki elvágta az ujját, lehorzsolta a térdét, vagy van egy berepedés a két lábujja között, jó ha tudja, hogy ezek mind a fertőzés kapui” – hangsúlyozza dr. Rozgonyi Ferenc, a Semmelweis Egyetem mikrobiológiai diagnosztikai és tudományos szaktanácsadó professzora.
Természetesen, ha nincs rajtunk sérülés, még szerezhetünk a strandon, de ha vigyázunk magunkra, az sem garancia, hogy nem találnak meg minket a kedves fertőzések. A kórokozók ugyanis előszeretettel szeretnek megtapadni a bőrön, a szőrzeten és a nyálkahártyákon, ám ha strandolás után szappannal letusolunk, elkerülhetjük a bajt. Röplabdázás, strandolás közben is nem árt odafigyelni, a földes-poros pályán akár a tetanuszbaktérium spórája is bekerülhet a sebbe. Vigyázzunk magunkra, ha pedig megsérülnénk, szakszerűen lássuk el a sebet.
Persze ezen túl még számos veszélyforrás leselkedik ránk, nehogy unatkozzunk a nagy pihenésben.
Az öltözőben, zuhanyzókban leginkább a gombás fertőzésekre ajánlatos vigyázni. Mindezt elkerülhetjük, ha végig papucsot hordunk.
A hideg vizes medence körüli követeznél is baktériumok, gombák leselkedhetnek ránk. Ajánlatos használni a lábmosót, hogy fertőtlenítsük a lábunkat, és ne vigyünk koszt a medencébe.
A termálmedence sem éppen barátságos környék: elnézést mindenkitől a következőkért, de a meleg vízben minden széklettel szóródó baktérium és vírus egy bizonyos ideig életben marad. Ráadásul, ha szerves anyagok is bekerülnek a 30-38 fokos vízbe, a baktériumok is könnyen elszaporodhatnak. Ha ezeket a vízzel véletlenül lenyeljük, vér ránk egy kevésbé kellemes hasmenés. Ugyancsak melegágya a termálvíz a nemszervi fertőzéseknek, így csak óvatosan áztassuk magunkat.
A termálmedence környékén a kevésbé higiénikus strandokon rágcsálók is élhetnek. Az egerek és patkányok pedig Leptospira baktériumokat hordozhatnak, és ha ezek a nem fertőtlenítőszeres meleg vízbe kerülnek, könnyen fertőzhetnek, akár a bőrön át, akár lenyelve. Szélsőséges esetekben májgyulladást, sárgaságot, agyhártyagyulladást okozhatnak.
A strand zöldfelületén pedig jó lesz vigyázni a kullancsokra. Ha már elegünk volt a fürdésből és a napozásból, tartsunk alapos testvizsgálatot.
Ezeken túl fontos bőrünk védelmi is, használjunk rendszeresen naptejet, főleg a déli órákban. Illetve létfontosságú a folyamatos folyadékpótlás.
Természetesen nem az elrettentés volt a cél. És ha ezek után valakinek még maradt kedve strandra menni, jó szórakozást! : )