Hatvanmillió éves a világ legnagyobb teknőse
Az óriási fosszília körülbelül 60 millió éves és Dél-Amerikában élte boldog napjait. A teknős valószínűleg egy “Carbonemys cofrinii”, ami “kőszénteknősnek” felel meg. A fosszíliát azért nevezték el így, mert egy kőszénbányában leltek rá. A teknős koponyájának átmérője 24 centiméter, körülbelül mint egy amerikai futball során használt labdának. A páncél – melyet ugyancsak a közelben találtak meg, 172 centiméteres átmérővel büszkélkedhet. Pont, mint Edwin Cadena, az egyetem lassan doktorrá váló hallgatója, aki megtalálta a leletet.
“Ezen a területen már találtunk kisebb teknősöket is. Amikor már negyedik napja ástuk ki a páncélt, rájöttem, hogy ez a valaha talált legnagyobb teknős ebből a peridósból. És ugyancsak ez az első teknős, ami bizonyítja az édesvízi teknősök létezését.” – mondta el Cadena felfedezéséről.
Bár a kisebb teknősök, melyeket a területen találtak még a dinoszauruszokkal osztották meg élőhelyüket, ez az óriási példány már ötmillió évvel a dinók kihalása után jelent meg – hasonlóan a Tatnoboához, mely a világ legnagyobb kígyója lehetett.
A teknős olyan jó erőben lehetett, hogy a kutatók szerint nem csupán kisebb fajtáraival táplálkozott, hanem krokodilokkal is, melyeket kivételesen erős mancsaival könnyen elkaphatott.