A levegőből nyernék a vizet a szomjazóknak
A Namíb-sivatagban az eső ritka jelenség. Az itt élő méhek úgy jutnak folyadékhoz, hogy a pirkadatkor összegyűlő csapadékot potrohuk végén összegyűjtik és amikor kellő mennyiségű gyűlik össze, megemelik hátsójukat és addig így tartják, míg a csepp víz a szájukig nem folyik. Ezt az elvet lemásolva nemzetközi szervezetek egy olyan szerkezet kifejlesztésén gondolkodnak, amely vizet gyűjthetne a világ száraz, szomjazó vidékein.
Próbálkozások már korábban is voltak: kutak, újrahasznosítás, a szennyezett víz tisztítása, utóbbiak azonban rendkívül költségesek, a probléma viszont elsősorban nagyon szegény országokban bukkan fel. A szerkezet, amelynek tervei már tervezőasztalokon nyugszanak, pontosan ezt figyelembe véve lenne rendkívül hatékony eszköz, hisz felállítása után már nem jelentene pluszköltséget senki számára sem.
A tornyok az éghajlati körülményektől függően változó magasságúak lennének és először a közép-afrikai Etiópiában tesztelnék – itt akár 9 méteres magasságba is nyúlhat. Az újszerű megoldás számos további előnnyel járna: általa kevesebb szennyezett vizet fogyasztanának, így a betegség is kevesebb lenne, különösen a gyengébb immunrendszerű gyermekek körében, valamint azok a gyerekek, akik ma minden nap órákat töltenek azzal, hogy vizet kutassanak fel, felszabaduló idejüket jóval hasznosabb tevékenységre tudnák fordítani, például tanulásra, a ház körüli teendőkben való besegítsére.
Forrás: iflscience.com
Kép forrása: iflscience.com