MENÜ
  • A kockás zászló alól: Visszabillent a mérleg Bahreinben

A címvédő világbajnok, Sebastian Vettel visszatért az élre, a Lotus a dobogón.

A világbajnokság nagyon szoros, eddig négy futamon négy különböző győztes született, négy csapattal. A kétszeres világbajnok, címvédő Sebastian Vettelnek ma sikerült először felállni a dobogó legfelső fokára, de büszke lehet magára a Lotus, Kimi Raikkönen lett a második, Romain Grosjean a harmadik.

Két évvel ezelőtt rendeztek utoljára futamot a Perzsa-öbölben lévő szigetországban. Idén is az utolsó pillanatig bizonytalan volt a futam helyzete, ugyanis az elmúlt napok-hetek-hónapok tüntetései kérdésessé tették, hogy elég biztonságos-e a helyszín egy ekkora összeget megmozgató – és a világ leghíresebb versenyzőit felsorakoztató – esemény megrendezésére. Végül úgy döntöttek, megtartják. A pálya hossza 6.3 km, így 57 kört kellett rajta teljesítenie a 24 pilótának. Az időmérő edzésen sikerült mindenkinek – még a HRT-nek is – a 107%-on belül maradni, így a teljes mezőny nekivághatott a távnak.

Az időjárás nagyon szélsőséges, nagy a szél, hordja a port, ami megnehezíti a autók tapadását. Legnagyobb meglepetésre 2 órával a futam kezdete előtt felhők jelentek meg a pálya környékén, de ahogy jöttek, úgy mentek is, valószínűleg Pastor Maldonad esőtáncára jöttek elő. Ma csak 27 fok volt, az aszfalt pedig 37 fokos, ami 10-zel kevesebb, mint a tegnapi dőmérőn. A nagy hőség és a por nagyon igénybe veszi a pilótákat és az autókat is. Nagyon sok múlik az abroncsok kopásán, a helyes egyensúly megtalálásán.A Pirelli először van ezen a pályán, a lágy és a közepes keverékű

abroncsokat hozták el, ebből lehet gazdálkodni. Nagy gumiverseny lesz ma, mint ahogy már a tegnapi időmérőn áthattuk, többen spóroltak (Köztük Kimi Raikkönen is), hogy ma minél több szett új gumival kezdhessék meg az etapokat.

A DRS-zónából egyet jelölt ki az FIA, a harmadik körtől használhatják az állítható hátsó szárnyat a versenyzők az előzés megkönnyítésére.

A rajtnál Sebastian Vettel maradt elöl, Grosjean nagyon jól rajtolt, Alonso feljött az 5. helyre, Button harmadik, Raikkönen 11.-ről 7.-re kúszott fel, Rosberg visszaesett, de Massának sikerült megelőznie, a rajt legnagyobb vesztese pedig Daniel Ricciardo volt. Kovalainen bal hátsó deffektet kapott, így a bokszba kényszerült. Schumacher a váltócsere miatti büntetés utáni 22. helyről a 16.-ra jött fel.

A DRS zóna a harmadik körtől engedélyezett, így attól a pillanattól rengeteg előzést láthattunk. Grosjean megelőzte Webbert, a Lotusok nagyon jól mentek a hétvégén. A DRS segítségével könnyedén megy el mellette. Massa rögtön Raikkönent támadja, aminek nagy tétje van, hisz Domenicali figyelmeztette, hogy a jövője a tét a következő futamokon. A 17-ről öt kör alatt feljött a 8. helyre. Raikkönen megelőzte Buttont a 4-es kanyarban kívülről, a britnek gondjai voltak a hátsó gumikkal, nagyon hamar elfogytak, kevés volt a tapadás, bár a homokos pályán ez nem csoda. Nem sokkal később már Alonsót támadja az ötödik helyért. Ricciardónak nagyon rosszul sikerült a rajtja, már a 8. körben ki is ment a bokszba, orrkúpot is kellett cserélni.

Hamilton beragadt a kerékcserénél, pont úgy, mint egy héttel ezelőtt Kínában. A bal hátsó abronccsal voltak problémái, de nem ez volt az egyetlen ilyen ma. Rosberg letessékelte Hamiltont a 12. helyen a pályáról, kiment a porra, ezért a tapadást elvszítette. Az esetet vizsgálják. Ez sem az egyetlen ilyen húzása volt Rosbergnek ma.

Raikkönen könnyen előzte meg Mark Webbert. Mivel nem jutott be a Q3-ba tegnap, a finnek maradt egy friss szett lágy gumija, aminek a mai versenyen nagy hasznát vette.

A Force India pénteken kihagyta a második szabadedzést, mivel előzőt este a csapat kisbusza mellett Molotov-koktél robbant fel. Jobbnak látták, ha nem sötétedés után érnek vissza a szállodába. Emiatt nagyon hamar szárnyra kapott a hír, hogy a szombati időmérő edzésen mintegy büntetésként sokkal kevesebbet mutatták a két autót a televíziós közvetítés során. Bernie Ecclestone – aki felelős az élő közvetítésekért – tagadta a feltételezést, hogy tudatosan hagyták volna figyelmen kívül a Force Indiát. Ragaszkodott véleményéhez, hogy a rajongók leginkább az élen állókra kíváncsiak, ezért nem volt a képernyőn a Force India: “Senkit sem érdekel a 11. helyen álló” mondta Ecclestone a Rauters-nak. “Csak azokat, akik kifejezetten egy adott csapatra figyelnek. Beszéltem az alkalmazottaimmal és ők inkább azokra összpontosítottak, akik a pole-ért harcoltak, nem pedig a 10. helyért küzdőkre” mondta Ecclestone.

A 20. körben Vettel áll az élen, Grosjean és Raikkönen a két Lotussszal, mögöttük Webber, Button, Hamilton és Alonso. A Mercedesek nem mennek ma jól a múlt heti győzelem után.

Rosberg Alonsót ugyanúgy tette ki a homokra, mint az előbb Hamiltont. Az esetet vizsgálják a futam után. Alonso olyan rádióüzenetet küldött, amit Rosberg helyében én nem tennék ki az ablakba. Rosberg azt nyilatkozta a napokban, hogy a múlt héten megszerzett első győzelme után már sokkal magabiztosabban vág neki a Bahreini Nagydíjnak. Na de ennyire?

Maldonado egy kis hiba után piruettezett, bal hátsó deffekt miatt megpördült. Úgy tűnik, más is sérült az autón, betolták a Williamst, ennyi volt a futama.

Raikkönen a második helyen megfutja a leggyorsabb kört, már Vettelt támadja. Izgalmasnak bizonyul a verseny, sok Kimi-rajongó szorongatja most a fotel szélét vagy rágja a körmét, visszatért az IceMan, újra a régi, a Lotus zseniális a hétvégén. Már 1.4 másodpercre csökkent a különbsége az élen álló Vettelhez képest.

Nagyon jó versenyt fut a Force Indiával Paul Di Resta, a hosszú etapokra jól sikerültek a beállítások, az élen állókkal harcol. A kiállások kicsit megkeverik a mezőnyt, de többször is állt az élen, az ötödik helyen, igazán jó napja van.

Raikkönen megérkezett Vettel mögé, The Finger vs. The Ice Man. Let the games begin…
    Vettel rádióüzenetben engedélyt kapott, hogy az összes gombot használja a kormányon. A helyében nyomkodnám én is, mint majom a csengőt.

37. körben újabb kerékcserék történtek, Rosberg és Hamilton közepes gumikat kap. A brit kiállása jobb volt, mint az előző kettő, de nem az igazi…
    Nagy volt a forgalom a bokszutcában, Button, Alonso, Perez és Schumacher is kint volt egyszerre. Kifelé menet nem volt veszélytelen, Perez Schumacherrel csatázott egyet. Szorgos hangyácskák a bokszban, Massa is kint. És hová érkezik meg? Hamilton mögé közvetlenül. Hogy én ezen miért nem csodálkozom? Alonsót vizsgálják, Perezzel a bokszban volt egy kis affér, amelyet veszélyesnek nyilvánítottak.

Raikkönen és Vettel is kint volt a bokszban, de a finn kiállása egy másodperccel volt lassabb, mint Vettelé. Ez az egy mp ilyen szoros versenyben nagyon sokat számít. Elesett az előzés lehetőségétől.

Hármas vonat a 9-10-11. helyen: Hamilton, Massa, Kobayashi, Massa halad előre, újabb fejezet a Massa-Hamilton sztoriban. Schumacher, aki a 22. helyről rajtolt a váltócsere miatt, már a 12. helyen autózik, Kobayashi van előtte, Perez utána. Svájci szendvics, német töltelékkel.Raikkönen utasítást kapott, hogy tapossa, ahogy csak tudja, 10 körrel a vége előtt tempóban nincs különbség, 2.5 másodpercre voltak egymástól, de Vettel küzdött a gumikopással. Űzte a finn rendesen… Vettel autóján az a kipufogókivezetés van, amelyiket Webber használt a múlt heti Kínai Nagydíjon, úgy tűnik, bejött.

Bruno Senna is befejezte a futamot, egyik Williamsnek sem sikerül elérni a kockás zászlót. Button egy körrel a vége előtt társult hozzá, a McLaren hangja borzasztó volt. Bement a bokszba, ezzel megkímélte a mezőnyt attól, hogy sárga zászló mellett fejezzék be a futamot.

A negyedik versenyen újabb győztes születik, Button, Alonso és Rosberg után Sebastian Vettelnek is sikerült futamot nyernie a 2012-es szezonban. A dobogóra a Lotus állhatott még fel, Kimi Raikkönen a második, Romain Grosjean a harmadik helyre hozta be az E20-at.Massa is leparkolt, mindenki a pályán hagyja az autót. Megfelelő mennyiségű üzemanyagnak kell maradnia az autóban a mintavételre.

Rosbergnek elfogyott az üzemanyaga a célegyenes bejárati kanyarjánál lelassult, Webber a negyedik, Rosberg az ötödik, Di Resta, Alonso, Hamilton, Massa és Schumacher az első 10.

Három hét múlva Barcelonában folytatódik a szezon, addig számos fejlesztés és változtatás történik az autókon, Mugellóban pedig sor kerül a szezonközi tesztre.